Haber Girişi: 02.10.2021 - 10:35, Güncelleme: 02.10.2021 - 10:35

Tasfiyesine başlandı ama faaliyetine devam ediyor

 

Tasfiyesine başlandı ama faaliyetine devam ediyor

CNR Uluslararası Fuarcılık ve Ticaret A.Ş sektörlerin ihracatlarının artırılmasına destek olmak ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamak misyonuyla 1985 yılında İstanbul'da kurularak hizmet vermeye başladı.
CNR Uluslararası Fuarcılık kısa zamanda kilit sektörlerde düzenlediği 45'in üzerinde fuarla Türkiye'nin en büyük fuarcılık kuruluşu halini aldı ve holdingleşerek fuarcılık endüstrisinin sınırlarını aşan küresel bir markaya dönüştü. Sektörlerin ihracatına yaklaşık yüzde 20 destek sağlayan CNR Holding 17 grup şirketi ile "Bacasız Sanayi" olarak nitelendirilen fuar endüstrisine pozitif güç kazandırmakta, 5 kıtadan üreticileri, alıcı firmaları, distribütörleri ve tedarikçileri 50 fuar organizasyonunda bir araya getiriyor. CNR Fuarcılık’ın ülke ekonomisine katkısı yadsınamaz. 1985 yılından bu yana binin üzerinde fuarla 150 binin üzerindeki firmayı 25 milyon alıcı ile buluşturarak çok önemli bir görev üstlendi. CNR Fuarcılık için mahkemeden şok iflas kararı! CNR Fuarcılık’ın patronu Ceyda Erem’i herkes “Fuarlar Kraliçesi” diye adlandırır. Yaptıkları ile de bu unvanı hak ettiğini söyleyelim. Türkiye’nin en eski fuarcılık şirketlerinden biri olan ve 1985 yılında kurulan CNR Uluslararası Fuarcılık ve Ticaret Anonim Şirketi ile ilgili bu yılın Nisan ayında alacaklı bir firma tarafından iflas davası açılmıştı. Bu tür davalar ticari hayatta normaldir. Alacaklı tarafın böyle bir hakkı her zaman vardır diyerek üzerinde durmadık. Ancak dava Temmuz ayında iflas kararıyla sonuçlandı. O dönem Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, karara itiraz edildiğini ve dava sürecinin devam ettiğini açıklamıştı. Ancak geçen sürede davanın seyri nasıl cereyan etti bilmiyoruz ama Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin 13/07/2021 tarih ve 2021/186 esas sayılı dava dosyası ile verilen iflas kararı uygulanmaya devam ediyor. Tasfiye işlemleri ile görevlendirilen Bakırköy 1. İcra Dairesi şirketle ilgili tasfiye süreçlerini başlatmış. İlk alacaklılar toplantısını 3 Kasım 2021 Çarşamba günü saat 10.30’da Bakırköy Adalet Sarayı’nda yapacakmış. Şirketin Ticaret Sicil’deki unvanı da (İflas nedeniyle) Tasfiye Halinde CNR Uluslararası Fuarcılık ve Ticaret Anonim Şirketi olarak değiştirilmiş. Hukukçular bunu daha teknik anlatır ama basitçe izah edelim. İflas kararı verildikten sonra üst mahkemelere itiraz yapılsa da karar çıkıncaya kadar hükmün icrası durmaz. Görevli icra dairesi ilk alacaklılar toplantısını yapar. Ancak ikinci alacaklılar toplantısı için üst mahkemenin kararı beklenir. Henüz her şey bitmiş değil ama somut durum bu. Bu arada CNR Holding, fuarcılık hizmetlerini elbette tek şirket ile yapmıyor. Holding çatısı altında bizim bildiğimiz 8 ayrı şirket bulunuyor. CNR Holding’in fuarcılık hizmetlerini kesintisiz şekilde sürdürdüğünü belirtelim. Tasfiyenin başlaması teknik bir durum.   Kaynak/ Para dergisi
CNR Uluslararası Fuarcılık ve Ticaret A.Ş sektörlerin ihracatlarının artırılmasına destek olmak ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamak misyonuyla 1985 yılında İstanbul'da kurularak hizmet vermeye başladı.

CNR Uluslararası Fuarcılık kısa zamanda kilit sektörlerde düzenlediği 45'in üzerinde fuarla Türkiye'nin en büyük fuarcılık kuruluşu halini aldı ve holdingleşerek fuarcılık endüstrisinin sınırlarını aşan küresel bir markaya dönüştü. Sektörlerin ihracatına yaklaşık yüzde 20 destek sağlayan CNR Holding 17 grup şirketi ile "Bacasız Sanayi" olarak nitelendirilen fuar endüstrisine pozitif güç kazandırmakta, 5 kıtadan üreticileri, alıcı firmaları, distribütörleri ve tedarikçileri 50 fuar organizasyonunda bir araya getiriyor. CNR Fuarcılık’ın ülke ekonomisine katkısı yadsınamaz. 1985 yılından bu yana binin üzerinde fuarla 150 binin üzerindeki firmayı 25 milyon alıcı ile buluşturarak çok önemli bir görev üstlendi.

CNR Fuarcılık için mahkemeden şok iflas kararı!

CNR Fuarcılık’ın patronu Ceyda Erem’i herkes “Fuarlar Kraliçesi” diye adlandırır. Yaptıkları ile de bu unvanı hak ettiğini söyleyelim. Türkiye’nin en eski fuarcılık şirketlerinden biri olan ve 1985 yılında kurulan CNR Uluslararası Fuarcılık ve Ticaret Anonim Şirketi ile ilgili bu yılın Nisan ayında alacaklı bir firma tarafından iflas davası açılmıştı. Bu tür davalar ticari hayatta normaldir. Alacaklı tarafın böyle bir hakkı her zaman vardır diyerek üzerinde durmadık. Ancak dava Temmuz ayında iflas kararıyla sonuçlandı.

O dönem Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, karara itiraz edildiğini ve dava sürecinin devam ettiğini açıklamıştı. Ancak geçen sürede davanın seyri nasıl cereyan etti bilmiyoruz ama Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin 13/07/2021 tarih ve 2021/186 esas sayılı dava dosyası ile verilen iflas kararı uygulanmaya devam ediyor. Tasfiye işlemleri ile görevlendirilen Bakırköy 1. İcra Dairesi şirketle ilgili tasfiye süreçlerini başlatmış. İlk alacaklılar toplantısını 3 Kasım 2021 Çarşamba günü saat 10.30’da Bakırköy Adalet Sarayı’nda yapacakmış. Şirketin Ticaret Sicil’deki unvanı da (İflas nedeniyle) Tasfiye Halinde CNR Uluslararası Fuarcılık ve Ticaret Anonim Şirketi olarak değiştirilmiş.

Hukukçular bunu daha teknik anlatır ama basitçe izah edelim. İflas kararı verildikten sonra üst mahkemelere itiraz yapılsa da karar çıkıncaya kadar hükmün icrası durmaz. Görevli icra dairesi ilk alacaklılar toplantısını yapar. Ancak ikinci alacaklılar toplantısı için üst mahkemenin kararı beklenir. Henüz her şey bitmiş değil ama somut durum bu.

Bu arada CNR Holding, fuarcılık hizmetlerini elbette tek şirket ile yapmıyor. Holding çatısı altında bizim bildiğimiz 8 ayrı şirket bulunuyor. CNR Holding’in fuarcılık hizmetlerini kesintisiz şekilde sürdürdüğünü belirtelim. Tasfiyenin başlaması teknik bir durum.

 

Kaynak/ Para dergisi

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve isdunyasindakadin.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.