Ekonomi Haber Girişi: 03.03.2021 - 10:25, Güncelleme: 03.03.2021 - 10:25

Şubat'ta enflasyon 1,5 yılın zirvesini gördü

 

Şubat'ta enflasyon 1,5 yılın zirvesini gördü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endeksini açıkladı. Şubat ayında enflasyon yıllık olarak yüzde 15,61 olarak gerçekleşti. Böylelikle enflasyonda Temmuz 2019'dan bu yana en yüksek seviye görüldü.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı. Verilere göre aylık bazda artış yüzde 0,91 olarak gerçekleşti. Çekirdek enflasyon ise yıllık bazda yüzde 16,21 olarak kaydedildi. Veriler üretici fiyatlarındaki yükseliş ivmesinin de devam ettiğini gösterdi. Buna göre Şubat'ta üretici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 27,09 arttı. Bu artış da Mayıs 2019'dan bu yana en yüksek artış olarak izlendi. Üretici fiyatlarındaki aylık artış Şubat'ta yüzde 1,22 oldu. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 15,5 düzeyindeydi Bloomberg HT anketine katılan 17 ekonomistin medyan tahmini tüketici fiyat endeksinin aylık yüzde 0,8, yıllık yüzde 15,50 artacağı yönündeydi. Ankette en düşük beklentiyi paylaşan kurum Şubat ayında aylık enflasyonun yüzde 0,5; yıllık yüzde 15,10 olarak gerçekleşmesini bekliyordu. En yüksek beklentiyi paylaşan kurum ise Şubat ayında tüketici enflasyonunun aylık bazda yüzde 1.71 artış göstermesini; yıllık bazda yüzde 16,5 olmasını öngörmüştü. Öncü göstergeler yükseliş sinyali vermişti Enflasyon açısından öncü gösterge olarak kabul edilen veriler de Şubat enflasyonu için yükseliş sinyali vermişti. İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre Şubat'ta İstanbul'da yıllık enflasyon 18 ayın zirvesine yükseldi. İTO verilerine göre, İstanbul'da şubatta bir önceki aya kıyasla perakende fiyatlar yüzde 1,48, toptan fiyatlar yüzde 0,36 arttı. Yıllık bazda bakıldığında ise perakende fiyatların yüzde 15,45 arttığı görüldü. Bu rakam odanın veri setine göre 18 ayın en yüksek seviyesi olarak kaydedildi. 2020 şubat ayına göre 2021 şubat ayında yaşanan fiyat değişimlerini gösteren bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksinde yüzde 15,45, Toptan Eşya Fiyatları İndeksinde ise yüzde 16,15 olarak gerçekleşti. Türk-İş'in Ankara'daki fiyatlara yönelik değerlendirmesinde de gıda fiyatlarında artış ivmesinin sürdüğü görüldü. Buna göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2,53 oranında artış gösterdi. Yılın ilk iki ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 4,98 oranında oldu. Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 20,44’dür. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 17,68 olarak hesaplandı.   Kaynak/Patronlar Dünyası
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endeksini açıkladı. Şubat ayında enflasyon yıllık olarak yüzde 15,61 olarak gerçekleşti. Böylelikle enflasyonda Temmuz 2019'dan bu yana en yüksek seviye görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı. Verilere göre aylık bazda artış yüzde 0,91 olarak gerçekleşti. Çekirdek enflasyon ise yıllık bazda yüzde 16,21 olarak kaydedildi. Veriler üretici fiyatlarındaki yükseliş ivmesinin de devam ettiğini gösterdi. Buna göre Şubat'ta üretici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 27,09 arttı. Bu artış da Mayıs 2019'dan bu yana en yüksek artış olarak izlendi. Üretici fiyatlarındaki aylık artış Şubat'ta yüzde 1,22 oldu.

Ekonomistlerin beklentisi yüzde 15,5 düzeyindeydi

Bloomberg HT anketine katılan 17 ekonomistin medyan tahmini tüketici fiyat endeksinin aylık yüzde 0,8, yıllık yüzde 15,50 artacağı yönündeydi.

Ankette en düşük beklentiyi paylaşan kurum Şubat ayında aylık enflasyonun yüzde 0,5; yıllık yüzde 15,10 olarak gerçekleşmesini bekliyordu. En yüksek beklentiyi paylaşan kurum ise Şubat ayında tüketici enflasyonunun aylık bazda yüzde 1.71 artış göstermesini; yıllık bazda yüzde 16,5 olmasını öngörmüştü.

Öncü göstergeler yükseliş sinyali vermişti

Enflasyon açısından öncü gösterge olarak kabul edilen veriler de Şubat enflasyonu için yükseliş sinyali vermişti. İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre Şubat'ta İstanbul'da yıllık enflasyon 18 ayın zirvesine yükseldi.

İTO verilerine göre, İstanbul'da şubatta bir önceki aya kıyasla perakende fiyatlar yüzde 1,48, toptan fiyatlar yüzde 0,36 arttı. Yıllık bazda bakıldığında ise perakende fiyatların yüzde 15,45 arttığı görüldü. Bu rakam odanın veri setine göre 18 ayın en yüksek seviyesi olarak kaydedildi.

2020 şubat ayına göre 2021 şubat ayında yaşanan fiyat değişimlerini gösteren bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksinde yüzde 15,45, Toptan Eşya Fiyatları İndeksinde ise yüzde 16,15 olarak gerçekleşti.

Türk-İş'in Ankara'daki fiyatlara yönelik değerlendirmesinde de gıda fiyatlarında artış ivmesinin sürdüğü görüldü.

Buna göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2,53 oranında artış gösterdi. Yılın ilk iki ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 4,98 oranında oldu. Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 20,44’dür. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 17,68 olarak hesaplandı.

 

Kaynak/Patronlar Dünyası

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve isdunyasindakadin.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.