Rolls-Royce yüzde 100 sürdürülebilir havacılık yakıtının ilk testlerini gerçekleştirdi

İş Dünyası 01.02.2021 - 16:37, Güncelleme: 01.02.2021 - 16:37
 

Rolls-Royce yüzde 100 sürdürülebilir havacılık yakıtının ilk testlerini gerçekleştirdi

Rolls-Royce, faaliyet gösterdiği sektörlerin 2050 yılına kadar net sıfır karbona ulaşmasını sağlama yönünde öncü bir rol oynama hedefiyle, iş jet motoru üzerinde yüzde 100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtının (SAF) ilk testlerini gerçekleştirdi.

Almanya'nın Dahlewitz kentinde geliştirilmekte olan Rolls-Royce’un en yeni iş havacılığı motoru Pearl 700’ün üzerinde yapılan testler, Birleşik Krallık’ın Derby kentinde Trent 1000 motorunun yer testlerinde ilk kez katışıksız SAF'in başarıyla kullanılmasından sadece birkaç hafta sonra gerçekleşti. Bu test, büyük iş jetlerine yönelik mevcut motorlarımızın tamamen "ikame (drop-in)" seçeneği olarak yüzde 100 SAF ile çalışabileceğini ve ilgili yakıtın sertifikasyonu için zemin oluşturduğunu bir kez daha gösteriyor. SAF halihazırda, geleneksel jet yakıtı ile sadece yüzde 50'ye kadar olan karışımlar için onaylanmış olup mevcut tüm Rolls-Royce motorlarında kullanılabilir durumda. Testlerde kullanılan SAF, düşük karbonlu yakıt konusunda uzman Paramount, California'daki World Energy tarafından üretilip, Shell Aviation tarafından tedarik ediliyor ve SkyNRG tarafından ikmal ediliyor. Bu katışıksız yakıt, net CO2 yaşam döngüsü salınımlarını geleneksel jet yakıtına kıyasla yüzde 75’ten daha fazla azaltma potansiyeline sahip. Hatta önümüzdeki yıllarda CO2 yaşam döngüsü salınımı daha da azaltılabilir. Konuyla ilgili olarak, Rolls-Royce Almanya İş Havacılık ve Mühendislik Direktörü Baş Mühendis Dr Joerg Au, şunları söyledi: “Sürdürülebilir havacılık yakıtları, motorlarımızın karbon salınımlarını önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahip. Bu potansiyeli Pearl motor ailemizin üstün performansıyla bir araya getirdiğimizde, müşterilerimizin net sıfır karbon salınımına ulaşma hedefine bizi bir adım daha yaklaştırıyor.” Yüksek verimli Pearl 700, iş havacılık sektöründe en verimli çekirdek olan Advance2 motor çekirdeğini yepyeni bir düşük basınçlı sistemle birleştirerek BR725'e kıyasla 18.250 lb ağırlıkla kalkıştaki itiş gücünde yüzde 8'lik bir artış sağlıyor. Motor, sınıfında lider düşük gürültü ve salınim performansını korurken yüzde 12 daha iyi itiş-ağırlık oranı ve yüzde 5 daha yüksek verimlilik sunuyor. Motor, Rolls-Royce’un Advance2 teknolojisi test   programlarından elde edilen yenilikçi teknolojileri, günümüz iş havacılığının önde gelen motor ailesi olan Rolls-Royce BR700’den elde edilen tecrübelerle bir araya getiriyor. Bunlar arasında yüksek verimli, 51.8 inç diskli bir fan, piyasanın en iyi değeri olan 24:1 basınç oranına ve altı diskli aşamaya sahip bir yüksek basınç kompresörü, çok düşük salınımlı bir ihtirak sistemi, iki kademeli sipersiz bir yüksek basınçlı türbin ve sektördeki en verimli ve kompakt yapıya sahip, gelişmiş dört kademeli bir düşük basınçlı türbin yer alıyor.
Rolls-Royce, faaliyet gösterdiği sektörlerin 2050 yılına kadar net sıfır karbona ulaşmasını sağlama yönünde öncü bir rol oynama hedefiyle, iş jet motoru üzerinde yüzde 100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtının (SAF) ilk testlerini gerçekleştirdi.

Almanya'nın Dahlewitz kentinde geliştirilmekte olan Rolls-Royce’un en yeni iş havacılığı motoru Pearl 700’ün üzerinde yapılan testler, Birleşik Krallık’ın Derby kentinde Trent 1000 motorunun yer testlerinde ilk kez katışıksız SAF'in başarıyla kullanılmasından sadece birkaç hafta sonra gerçekleşti.

Bu test, büyük iş jetlerine yönelik mevcut motorlarımızın tamamen "ikame (drop-in)" seçeneği olarak yüzde 100 SAF ile çalışabileceğini ve ilgili yakıtın sertifikasyonu için zemin oluşturduğunu bir kez daha gösteriyor. SAF halihazırda, geleneksel jet yakıtı ile sadece yüzde 50'ye kadar olan karışımlar için onaylanmış olup mevcut tüm Rolls-Royce motorlarında kullanılabilir durumda.

Testlerde kullanılan SAF, düşük karbonlu yakıt konusunda uzman Paramount, California'daki World Energy tarafından üretilip, Shell Aviation tarafından tedarik ediliyor ve SkyNRG tarafından ikmal ediliyor. Bu katışıksız yakıt, net CO2 yaşam döngüsü salınımlarını geleneksel jet yakıtına kıyasla yüzde 75’ten daha fazla azaltma potansiyeline sahip. Hatta önümüzdeki yıllarda CO2 yaşam döngüsü salınımı daha da azaltılabilir.

Konuyla ilgili olarak, Rolls-Royce Almanya İş Havacılık ve Mühendislik Direktörü Baş Mühendis Dr Joerg Au, şunları söyledi: “Sürdürülebilir havacılık yakıtları, motorlarımızın karbon salınımlarını önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahip. Bu potansiyeli Pearl motor ailemizin üstün performansıyla bir araya getirdiğimizde, müşterilerimizin net sıfır karbon salınımına ulaşma hedefine bizi bir adım daha yaklaştırıyor.”

Yüksek verimli Pearl 700, iş havacılık sektöründe en verimli çekirdek olan Advance2 motor çekirdeğini yepyeni bir düşük basınçlı sistemle birleştirerek BR725'e kıyasla 18.250 lb ağırlıkla kalkıştaki itiş gücünde yüzde 8'lik bir artış sağlıyor. Motor, sınıfında lider düşük gürültü ve salınim performansını korurken yüzde 12 daha iyi itiş-ağırlık oranı ve yüzde 5 daha yüksek verimlilik sunuyor.

Motor, Rolls-Royce’un Advance2 teknolojisi test   programlarından elde edilen yenilikçi teknolojileri, günümüz iş havacılığının önde gelen motor ailesi olan Rolls-Royce BR700’den elde edilen tecrübelerle bir araya getiriyor. Bunlar arasında yüksek verimli, 51.8 inç diskli bir fan, piyasanın en iyi değeri olan 24:1 basınç oranına ve altı diskli aşamaya sahip bir yüksek basınç kompresörü, çok düşük salınımlı bir ihtirak sistemi, iki kademeli sipersiz bir yüksek basınçlı türbin ve sektördeki en verimli ve kompakt yapıya sahip, gelişmiş dört kademeli bir düşük basınçlı türbin yer alıyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve isdunyasindakadin.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.