Islak mendilde merdiven altı ürünlere dikkat

Sağlık-Güzellik 08.02.2021 - 17:22, Güncelleme: 08.02.2021 - 17:22
 

Islak mendilde merdiven altı ürünlere dikkat

Sapro’nun Genel Müdür Yardımcısı Murat Gönül, testleri tamamlanmayan çok sayıda ürünün piyasada yer aldığına dikkat çekerken tüketicilerin dezenfektan ve antibakteriyel ürün paketlerinin üzerinde Sağlık Bakanlığı’nın ruhsat tarih ve numarası yer alan ürünleri tercih etmeleri yönünde uyardı.

Pandemiyle birlikte yanımızdan eksik olmayan ürünlerin ilk sıralarında ıslak mendiller geliyor. Yıllardır hayatımızda olan ıslak mendiller, koronavirüsle birlikte olmazsa olmazlarımız arasına girdi. Ancak bu talep beraberinde sağlıksız merdivenaltı ürünlerin de piyasaya sürülmesine neden oldu. Islak mendil alanında Türkiye’nin öncü şirketi Sapro’nun Genel Müdür Yardımcısı Murat Gönül, testleri tamamlanmayan çok sayıda ürünün piyasada yer aldığına dikkat çekerken tüketicilerin dezenfektan ve antibakteriyel ürün paketlerinin üzerinde Sağlık Bakanlığı’nın ruhsat tarih ve numarası yer alan ürünleri tercih etmeleri yönünde uyardı Islak mendil üretiminde Türkiye’nin ihracat lideri olan ve ürettiği markalı ürünleriyle piyasanın % 40’ını domine eden Sapro, koronavirüsle birlikte ıslak mendile yönelik talebin arttığını ve tüketicilerin ürün satın alırken dikkat etmeleri gerektiğini belirtti. Sapro Genel Müdür Yardımcısı Murat Gönül, güvensiz üretilen ürünlerde artış olduğuna dikkat çekerken son dönemde ıslak mendile yönelik ilginin artmasıyla birlikte tüketicilere uyarılarda bulundu. Piyasada, Avrupa Birliği regülasyonları kapsamındaki hijyen standartlarına uygun şekilde üretim yapamayan, yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan üreticilerin olduğunun altını çizen Murat Gönül, bu kurumların üretim alanlarında yeterli hijyen sağlayamadıklarını ve ıslak mendil bileşenlerinin tamamını kontrol edemedikleri için hataya her zaman açık olduklarını kaydetti. Boyar madde içermemeli Hijyen ürünlerine ihtiyaç duyulan bu dönemde, biyosidal ve dezenfektan ürünler için alınması gereken ruhsatları almadan ve etkinlik testleri yapılmadan birçok ürünün yerel mağazalarda raflarda satılabildiğini aktaran Gönül, “Öncelikle tüketiciler hangi tür ıslak mendil aradığına dikkat etmeli. Kullanım amacına göre de seçim yapılmalı” dedi. Bebek için kullanılan ıslak mendillerde kesinlikle alkol olmaması gerektiğinin altını çizen Gönül şöyle devam etti: “Ürünün cilde uyumlu bir formül yapısının olması, nonwoven (kumaş) malzemesinin yumuşak ve hijyenik olması önemlidir. Dezenfektanlarda ise alkol bulunur, çünkü bakterilerin yok edilmesi gerekmektedir. Ancak ıslak mendillerin hiçbirinde asla boyar madde kullanılmamış olması gerekiyor. Hijyenik, antibakteriyel veya dezenfektan ürünler için bütün standartların yerine getirilmesi, bunun kanıtlanması ve ruhsatlarının alınması gerekir. Bu tip ürünlerin ambalajlarında Sağlık Bakanlığı ruhsat tarih ve numarası yer alır.” Sapro olarak çevreyle dost ürünlere büyük önem verdiklerini de belirten Murat Gönül, “Biz plastik içermeyen suda çözünür ıslak mendil kumaşı (nonwowen) için Ar-Ge çalışmaları yürütüyoruz. Hijyeni aşılarken diğer taraftan çevreyi korumamız bir numaralı amacımızdır.”
Sapro’nun Genel Müdür Yardımcısı Murat Gönül, testleri tamamlanmayan çok sayıda ürünün piyasada yer aldığına dikkat çekerken tüketicilerin dezenfektan ve antibakteriyel ürün paketlerinin üzerinde Sağlık Bakanlığı’nın ruhsat tarih ve numarası yer alan ürünleri tercih etmeleri yönünde uyardı.

Pandemiyle birlikte yanımızdan eksik olmayan ürünlerin ilk sıralarında ıslak mendiller geliyor. Yıllardır hayatımızda olan ıslak mendiller, koronavirüsle birlikte olmazsa olmazlarımız arasına girdi. Ancak bu talep beraberinde sağlıksız merdivenaltı ürünlerin de piyasaya sürülmesine neden oldu. Islak mendil alanında Türkiye’nin öncü şirketi Sapro’nun Genel Müdür Yardımcısı Murat Gönül, testleri tamamlanmayan çok sayıda ürünün piyasada yer aldığına dikkat çekerken tüketicilerin dezenfektan ve antibakteriyel ürün paketlerinin üzerinde Sağlık Bakanlığı’nın ruhsat tarih ve numarası yer alan ürünleri tercih etmeleri yönünde uyardı

Islak mendil üretiminde Türkiye’nin ihracat lideri olan ve ürettiği markalı ürünleriyle piyasanın % 40’ını domine eden Sapro, koronavirüsle birlikte ıslak mendile yönelik talebin arttığını ve tüketicilerin ürün satın alırken dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Sapro Genel Müdür Yardımcısı Murat Gönül, güvensiz üretilen ürünlerde artış olduğuna dikkat çekerken son dönemde ıslak mendile yönelik ilginin artmasıyla birlikte tüketicilere uyarılarda bulundu. Piyasada, Avrupa Birliği regülasyonları kapsamındaki hijyen standartlarına uygun şekilde üretim yapamayan, yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan üreticilerin olduğunun altını çizen Murat Gönül, bu kurumların üretim alanlarında yeterli hijyen sağlayamadıklarını ve ıslak mendil bileşenlerinin tamamını kontrol edemedikleri için hataya her zaman açık olduklarını kaydetti.

Boyar madde içermemeli

Hijyen ürünlerine ihtiyaç duyulan bu dönemde, biyosidal ve dezenfektan ürünler için alınması gereken ruhsatları almadan ve etkinlik testleri yapılmadan birçok ürünün yerel mağazalarda raflarda satılabildiğini aktaran Gönül, “Öncelikle tüketiciler hangi tür ıslak mendil aradığına dikkat etmeli. Kullanım amacına göre de seçim yapılmalı” dedi.

Bebek için kullanılan ıslak mendillerde kesinlikle alkol olmaması gerektiğinin altını çizen Gönül şöyle devam etti: “Ürünün cilde uyumlu bir formül yapısının olması, nonwoven (kumaş) malzemesinin yumuşak ve hijyenik olması önemlidir. Dezenfektanlarda ise alkol bulunur, çünkü bakterilerin yok edilmesi gerekmektedir. Ancak ıslak mendillerin hiçbirinde asla boyar madde kullanılmamış olması gerekiyor. Hijyenik, antibakteriyel veya dezenfektan ürünler için bütün standartların yerine getirilmesi, bunun kanıtlanması ve ruhsatlarının alınması gerekir. Bu tip ürünlerin ambalajlarında Sağlık Bakanlığı ruhsat tarih ve numarası yer alır.”

Sapro olarak çevreyle dost ürünlere büyük önem verdiklerini de belirten Murat Gönül, “Biz plastik içermeyen suda çözünür ıslak mendil kumaşı (nonwowen) için Ar-Ge çalışmaları yürütüyoruz. Hijyeni aşılarken diğer taraftan çevreyi korumamız bir numaralı amacımızdır.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve isdunyasindakadin.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.