Doç. Dr. Ayşegül Doğan’a TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü

Yaşam 05.02.2021 - 10:26, Güncelleme: 05.02.2021 - 10:26
 

Doç. Dr. Ayşegül Doğan’a TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü

Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşegül Doğan, kök hücre araştırmalarıyla Türkiye Bilimler Akademisi’nce (TÜBA) verilen Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’ne (GEBİP) değer görüldü.

2020 TÜBA Uluslararası Akademi, GEBİP ve TESEP Ödülleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen törenle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sahiplerine verildi. TÜBA’nın bilim insanlarını teşvik, takdir ve ödüllendirme misyonu kapsamında her yıl verdiği TÜBA-GEBİP Ödülü’nü 2020 yılında; 21 farklı üniversite ve iki kurumdan toplam 31 üstün başarılı genç bilim insanı kazandı. Törende, Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Doğan, Mühendislik Bilimleri alanında TÜBA – GEBİP ödülünü aldı. Doç. Dr. Ayşegül Doğan Kimdir? İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü/Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümlerinden 2009’da mezun olduktan sonra 2011 yılında Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü’nden yüksek lisansını aldı. Doktora çalışmalarını 2011-2015 yılları arasında yine Yeditepe Üniversitesi’nde, Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Biyoteknoloji Doktora Programı’nda tamamladı. Doktora sonrası araştırmalarını yapmak üzere, bir yıl sonra ABD’ye giden Doç. Dr. Doğan, burada Ulusal Sağlık Enstitüleri, Ulusal Kanser Enstitüsü’nde Hücre ve Gelişim Biyolojisi grubuna katıldı ve “pluripotent kök hücre” araştırmalarını yapmaya başladı. 2018’de, TÜBİTAK’ın “2232 - Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı” desteğiyle yurda dönen Doç. Dr. Ayşegül Doğan, Türkiye’de bu çalışmaların yapılabilmesi için gerekli araştırma altyapısının kurulması çalışmalarına başladı. Yeditepe Üniversitesi’nde “Organoid Laboratuvarları” olarak da bilinen “Kök Hücre ve Gen Tedavi Laboratuvarı”nın kurulmasında öncü olan Doç. Dr. Doğan, TÜBİTAK bünyesinde yer alan Araştırma Destek Programları Başkanlığı’ndan da (ARDEB) araştırma desteği de aldı. Doç. Dr. Doğan, TÜBA-GEBİP ödülüne değer görüldü.
Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşegül Doğan, kök hücre araştırmalarıyla Türkiye Bilimler Akademisi’nce (TÜBA) verilen Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’ne (GEBİP) değer görüldü.

2020 TÜBA Uluslararası Akademi, GEBİP ve TESEP Ödülleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen törenle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sahiplerine verildi.

TÜBA’nın bilim insanlarını teşvik, takdir ve ödüllendirme misyonu kapsamında her yıl verdiği TÜBA-GEBİP Ödülü’nü 2020 yılında; 21 farklı üniversite ve iki kurumdan toplam 31 üstün başarılı genç bilim insanı kazandı.

Törende, Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Doğan, Mühendislik Bilimleri alanında TÜBA – GEBİP ödülünü aldı.

Doç. Dr. Ayşegül Doğan Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü/Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümlerinden 2009’da mezun olduktan sonra 2011 yılında Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü’nden yüksek lisansını aldı. Doktora çalışmalarını 2011-2015 yılları arasında yine Yeditepe Üniversitesi’nde, Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Biyoteknoloji Doktora Programı’nda tamamladı. Doktora sonrası araştırmalarını yapmak üzere, bir yıl sonra ABD’ye giden Doç. Dr. Doğan, burada Ulusal Sağlık Enstitüleri, Ulusal Kanser Enstitüsü’nde Hücre ve Gelişim Biyolojisi grubuna katıldı ve “pluripotent kök hücre” araştırmalarını yapmaya başladı.

2018’de, TÜBİTAK’ın “2232 - Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı” desteğiyle yurda dönen Doç. Dr. Ayşegül Doğan, Türkiye’de bu çalışmaların yapılabilmesi için gerekli araştırma altyapısının kurulması çalışmalarına başladı. Yeditepe Üniversitesi’nde “Organoid Laboratuvarları” olarak da bilinen “Kök Hücre ve Gen Tedavi Laboratuvarı”nın kurulmasında öncü olan Doç. Dr. Doğan, TÜBİTAK bünyesinde yer alan Araştırma Destek Programları Başkanlığı’ndan da (ARDEB) araştırma desteği de aldı. Doç. Dr. Doğan, TÜBA-GEBİP ödülüne değer görüldü.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve isdunyasindakadin.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.