Dünya Haber Girişi: 14.03.2021 - 13:37, Güncelleme: 14.03.2021 - 13:37

Bu fabrikalarda sadece kadınlar çalışıyor

 

Bu fabrikalarda sadece kadınlar çalışıyor

Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, “287 kadın çalışanımızdan forklift kullanan da var, paketleme yapan da. ‘Kadın isterse başarır’ı göstermek istedik” diyor.
Tonlarca ağırlıkta porselen taşıyan forklift aracını kullanan da var, porselene desen işleyen de, Ar-Ge’ye yön veren de. Dünyanın dört bir yanına giden porselenlerde kadınların imzası var. NG Grup, bünyesinde kurulan iki fabrikada sadece kadınları istihdam ediyor. NG Lojistik fabrikasında 185, Kütahya Porselen dekorlama fabrikasında ise 102 kadın çalışıyor. Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, Kütahya Porselen’in örnek kadın istihdamı projesini, babaları NG Grup Kurucu Başkanı Nafi Güral’ın hayali olarak hayata geçirdiklerini belirterek “Kadınların potansiyelini ön plana çıkarmak ve ‘Kadın isterse başarır’ı göstermek istedik” dedi. Sema Güral Sürmeli’nin verdiği bilgilere göre Kütahya Porselen’in yönetim ve icra kurulunun yüzde 60’ı, yöneticilerin ise yüzde 43’ü kadın. Dekorlama fabrikasında yönetici de çalışan da kadın. Bu fabrikadan çıkan ürünler, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanına gidiyor. Lojistik fabrikasında da yüklemeden lojistiğe, forklift kullanımından paketlemeye kadar her alanda sadece kadınlar var. Kütahya Porselen İcra Kurulu üyesi Müzeyyen Şirin de bu yıl “Sophia Femina” adıyla kadınların bilgeliğinden ilham alan özel bir koleksiyon hazırladıklarını söyledi. Kim demiş erkek işi diye? Paketleme yöneticisi ve forklift şoförü Seda Sargın, forklift kullanımının sadece erkek işi gibi görüldüğünü bu algıyı yıkmak için forklift ehliyeti aldığını belirterek “Porseleni kırmadan, zarar vermeden, milimetrik hareketlerle, ince ayarla tam zamanında yerine yetiştirebiliyorum. Bu işin kadını erkeği yok. Forklift de kullanıyorum, paketleme de yapıyorum” diye konuştu. Ar-Ge merkezi yöneticisi Hanife Kadıoğlu da 23 yıldır Kütahya Porselen’de çalıştığını belirterek “Ar-Ge merkezinde 6 kadınız. İster kadın, isterse başka dezavantajlı grup olsun önemli olan şu: Kendine inanacaksın, çabalamaktan asla vazgeçmeyeceksin” derken, 3 aydır dekorlama fabrikasında çalışan Emine Gökhan da bu işte kadınların tek başına üretimi yapabileceğini gösterdiklerini söyledi.   Kaynak/Cumhuriyet
Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, “287 kadın çalışanımızdan forklift kullanan da var, paketleme yapan da. ‘Kadın isterse başarır’ı göstermek istedik” diyor.
<p>Tonlarca arlkta porselen tayan forklift aracn kullanan da var, porselene desen ileyen de, Ar-Geye yn veren de. Dnyann drt bir yanna giden porselenlerde kadnlarn imzas var.</p> <p>NG Grup, bnyesinde kurulan iki fabrikada sadece kadnlar istihdam ediyor. NG Lojistik fabrikasnda 185, Ktahya Porselen dekorlama fabrikasnda ise 102 kadn alyor.</p> <p>Ktahya Porselen Ynetim Kurulu Bakan <a href="https://www.isdunyasindakadin.com/ara?q=Sema Gral Srmeli" class="text-dark font-weight-bold" target="_blank">Sema Gral Srmeli</a>, Ktahya Porselenin rnek kadn istihdam projesini, babalar NG Grup Kurucu Bakan Nafi Graln hayali olarak hayata geirdiklerini belirterek Kadnlarn potansiyelini n plana karmak ve Kadn isterse baarr gstermek istedik dedi.</p> <p><a href="https://www.isdunyasindakadin.com/ara?q=Sema Gral Srmeli" class="text-dark font-weight-bold" target="_blank">Sema Gral Srmeli</a>nin verdii bilgilere gre Ktahya Porselenin ynetim ve icra kurulunun yzde 60, yneticilerin ise yzde 43 kadn. Dekorlama fabrikasnda ynetici de alan da kadn. Bu fabrikadan kan rnler, Trkiyenin ve dnyann drt bir yanna gidiyor. Lojistik fabrikasnda da yklemeden lojistie, forklift kullanmndan paketlemeye kadar her alanda sadece kadnlar var.</p> <p>Ktahya Porselen cra Kurulu yesi Mzeyyen irin de bu yl Sophia Femina adyla kadnlarn bilgeliinden ilham alan zel bir koleksiyon hazrladklarn syledi.</p> <p><strong>Kim demi erkek ii diye?</strong></p> <p>Paketleme yneticisi ve forklift ofr Seda Sargn, forklift kullanmnn sadece erkek ii gibi grldn bu algy ykmak iin forklift ehliyeti aldn belirterek Porseleni krmadan, zarar vermeden, milimetrik hareketlerle, ince ayarla tam zamannda yerine yetitirebiliyorum. Bu iin kadn erkei yok. Forklift de kullanyorum, paketleme de yapyorum diye konutu.</p> <p>Ar-Ge merkezi yneticisi Hanife Kadolu da 23 yldr Ktahya Porselende altn belirterek Ar-Ge merkezinde 6 kadnz. ster kadn, isterse baka dezavantajl grup olsun nemli olan u: Kendine inanacaksn, abalamaktan asla vazgemeyeceksin derken, 3 aydr dekorlama fabrikasnda alan Emine Gkhan da bu ite kadnlarn tek bana retimi yapabileceini gsterdiklerini syledi.</p> <p>&nbsp;</p> <p>Kaynak/Cumhuriyet</p>
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve isdunyasindakadin.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.